Szőrbenövések, szőrtüszőgyulladások, piros duzzanatok a bőrön….ismerős? Mind gyakori és mindennapos bőrprobléma. A szőrbenövés helytelen szőrtelenítés eredménye, mely sokszor együtt jár piros, apró duzzanatok kialakulásával és súlyosabb esetben szőrtüszőgyulladással.
A benőtt szőrök a bőr felszínéből kiemelkedő, pici, pirosas-rózsaszínes göbök a bőrön, sokszor hasonlítanak egy egyszerű pattanáshoz, A szőrszál a legtöbb esetben jól látható, steril, egyszerhasználatos tű segítségével könnyedén és fájdalommentesen eltávolítható.
A benőtt szőrök megjelenését a helytelenül használt szőrtelenítő eljárások okozzák, ezek közül is első helyen áll az epilátor illetve a borotva használata. A patronos gyanta használata is igényel némi gyakorlatot, mivel ez szintén “veszélyes üzem” otthoni körülmények közt saját magunkon alkalmazva. Amennyiben nem sikerül megfelelően eltávolítani a zavaró szőrszálakat, szinte biztosak lehetünk benne, hogy pár hét múlva már láthatóvá válnak a szőrbenövések. Ezek súlyosabb esetben vöröses színűek és fájdalmas tapintásúak, tehát gyulladtak.
Nagyon fontos, hogy mindig figyeljünk a higiéniai követelmények betartására, lehetőség szerint szakemberre bízzuk a szőrszálak eltávolítását és nem utolsó sorban olyan szépségszalonban gyantáztassunk, ahol higiénikus eszközöket használnak a szőrtelenítéshez!
Íme néhány praktika, amivel kezelheted vagy legalábbis mérsékelheted a szőrbenövések számát és a szőrtüszőgyulladások mértékét:
Bőrradír cukorból vagy sóból: mindkettő könnyen elérhető háziszer, aminek segítségével bőrradírt készíthetünk, mellyel eltávolíthatjuk a bőr elhalt hámsejtjeit, így megakadályozhatjuk a szőrbenövéseket.
Íme a recept: 1 csészényi cukrot/sót keverj össze fél csésze olíva- vagy jojobaolajjal. Tegyél bele 5-10 csepp teafa vagy levendulaolajat, majd kend fel a bőrfelületre, ahol a benőtt szőrök kialakultak. Pár percig óvatosan, körkörös mozdulatokkal radírozd le a bőröd, majd mosd le meleg vízzel. Heti egyszer ismételd meg a bőrradírozást és meglátod az eredmény nem marad el! Fontos, hogy irritált, vöröses színű, gyulladt bőrfelületre a sós verziót ne használd, ebben az esetben várd meg, míg megnyugszik a bőr!
Teafaolaj. A teafaolaj erős gyógyító hatású a bőrre téve, erőteljes antimikrobális, fertőtlenítő és gombaölő hatással rendelkezik. A teafaolajat közvetlenül a szőrtüszőgyulladásra tegyük, így fejti ki legerőteljesebben fertőtlenítő hatását, túlérzékeny bőrűek kerüljék a teafaolaj alkalmazását és !szigorúan tilos belsőleg alkalmazni (lenyelni)!
Fekete tea. A fekete tea sok csersavat tartalmaz, ami csökkenti a gyulladást és a bőr pirosságát, emellett kiváló bőrpuhító hatású, így szőrbenövések megelőzésére és kezelésére is használható. Áztasd be a teafiltert 1 dl forró vízben, miután kissé kihűlt, mártsd bele a körvattát és tedd a szőrtüszőgyulladásokra, néhány percig hagyd a gyulladt bőrfelületen, majd ismételd meg még egyszer az egész folyamatot. Ajánlott napi kétszer mindezt megcsinálni, így látványosan csökkeni fog a gyulladás mértéke a szőrtüszők körül.
Aloe vera. Igen hatásos a szőrtüszőgyulladások illetve a benőtt szőrök megelőzésére illetve a meglévő bőrproblémák kezelésére, mivel kiváló hidratáló, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású, emellett sebgyógyító hatása is jelentős. Ha van otthon saját aloe vera növényed, csak vágj le egy kis darabot belőle és a benne lévő gélt tedd a gyulladt bőrfelületre. Ha nincs ilyen növényed, patikában, bioboltban elérhető a zselés verzió.
Méz. A méz enyhén gyulladásgátló hatású, felgyorsítja a duzzanatok, a fájdalom és a bőrpír eltűnését. Baktériumölő hatása jelentős, ezáltal kiválóan alkalmazható sebek gyógyítására. Hogyan használd? Kend fel vékony rétegben az irritált bőrfelületre, várj 10 percet, majd langyos vízzel mosd le a bőrödről. Naponta többször kend be a bőröd, így a méz bőrbarát hatása egyre inkább fokozódik.