Kóros szőrnövekedésről akkor beszélünk, amikor olyan testtájon jelennek meg a nem kívánt szőrszálak, ahol eddig nem találkoztunk velük, pl: has, fenék, arc, hát, mellkas, mellbimbók.
A kóros szőrnövekedés leginkább a nők számára kellemetlen jelenség, melynek hátterében nagyon sok esetben nem a helytelen szőrtelenítési módszerek, hanem a hormonrendszer egyensúlyának megbomlása állhat. A probléma egyre többeket érint és a 15-35 éves korosztály esetében kiugróan magas.
A hormonok nagyon kis mértékben vannak jelen szervezetünkben, azonban a szervezetre gyakorolt hatásaik jelentősen befolyásolhatják életünket. A mellékvese által termelt tesztoszteron (a legfontosabb férfi nemi hormon) mindkét nemnél megtalálható hormon, azonban a nők szervezetében kisebb mennyiségben van jelen, mint a férfiakéban. Hormonális eltérésről abban az esetben beszélhetünk, ha a tesztoszteronszint eltér a normális értéktől.
Milyen tünetek esetén érdemes a hormonrendszer megbillenésére gondolni?
– Rendszertelen vagy teljesen megszűnő menstruáció
– Fokozott szőrnövekedés
– Pattanásos arcbőr
– Szőrbenövés
Vannak persze helyzetek és állapotok, amikor nem kell figyelembe venni a szőrösödést. Ilyen állapot a várandósság, amikor a szervezetben végbemenő hormonális változások miatt a mell, a has és az arc területén megjelenhetnek szőrszálak, ezek azonban a szülést követően teljes mértékben visszaállnak a megszokott állapotukba.
Mi a teendő, ha egyszer csak több lett a szőrszálaink száma, mint amit megszoktunk? Mindenképpen érdemes a kiváltó okokat kideríteni, így keressünk fel szakembert, orvost, aki megfelelően tudja kezelni a kialakult szőrnövekedési problémát, vagy csináltassunk egy laborvizsgálatot, ami kimutatja az esetleges hormonális zavarokat.
A szőrtelenítési eljárások közül kizárólag a gyantát válasszuk, ugyanis más készítmények, eszközök (borotva, szőrtelenítő krémek, epilátor) használata tovább ronthatja a helyzetet, használatukkal fokozódhat a szőrnövekedés, hiszen mindegyik eljárással a szőrt nem a teljes gyökerével együtt távolíthatjuk el. Ezzel szemben a gyantázás során a szőrt gyökerestül távolítjuk el, ezáltal a szőrszálak elgyengülnek, ritkábbá válnak.