A testszőrzet évezredek óta a divattrend középpontjában áll, a „csupasz" boldogságra való törekvés szinte egyidős az emberiséggel.
A szőrtelenítés fejlődését az idők folyamán sok technológiai hatás és társadalmi változás formálta. Ennek egyrészt esztétikai okai voltak, másrészt a kulturális, vallási szokások is befolyásolták - már az ókorban is - mindkét nem szőrtelenítési szokásait. Az ókori civilizációkban igen nagy hangsúlyt fektettek a külsőségekre, olyannyira, hogy a testszőrzetet tisztátalannak tartották, számos történelmi emlék igazolja, ahogy a rabszolgalányok csipesszel távolítják el a fáraó arcán lévő szőrszálakat. A sima arc Egyiptomban nem csupán kívánatos, hanem egyfajta státuszszimbólum is volt. A nők csupasz teste egyet jelentett a klasszikus szépséggel, a fiatalsággal és az ártatlansággal, ennek elérése érdekében a szőrtelenítő készítményeket a legbizarrabb alapanyagokból kotyvasztották, nem vetették meg a szamárzsírt, a kátrányt, a kecskeepét, az égetett meszet és a kígyóvért sem. A legenda szerint Kleopátra annyira rajongott a bársonyos bőrért, hogy udvarhölgyeivel rendszeresen tartott szőrtelenítő szeánszokat: cukorból és méhviaszból készült pasztát használtak a felesleges szőrszálak ellen, a római asszonyok pedig habkővel és csipesszel szőrtelenítették a lábukat.
A középkorban kicsit változott a helyzet, megjelentek az elég extrém szőrmentesítési technikák is: sok anya tojáshéjdarabokkal vagy macskavizelet és ecet keverékébe áztatott ronggyal dörzsölte be gyermeke homlokát, hogy megakadályozza a hajnövekedést, a felső osztálybeli hölgyek pedig a szép arc érdekében kitépkedték szempilláikat és szemöldöküket. Az 1500-as években a szőrzet eltávolításához egy másik jelentés is társult. A boszorkányok testét a nyilvános kivégzések előtt meglehetősen kegyetlen módszerekkel teljesen szőrtelenítették annak érdekében, hogy az apró nyílásokon eltávozhasson az ördög. Ekkor még szigorúan tilos volt a szeméremszőrzet eltüntetése, amin csak a viktoriánus kor változtatott, ekkor már a felső rétegek körében egyre elfogadottabbá vált az intim szőrtelenítés.
Áttörő változást hozott a szőrmentesítésben King Gillette, aki 1915-ben dobta piacra az első, nők számára kifejlesztett borotvát, ami egybeesik a rövidebb szoknyák és az ujjatlan ruhák megjelenésével. Ettől kezdve a “kevesebb szőr kevesebb ruha” elv alapján egyre többet hagytak láttatni a nők testrészeikből, ami óriási változást indított el a szőrtelenítő termékek piacán. A kémiai szőrtelenítő krémek a '40-es években váltak népszerűvé, majd két évtizeddel később debütáltak a hideggyantacsíkok, amelyek forradalmi újítást jelentettek a hónalj, a láb, a kar és a bikinivonal szőrtelenítésében.
Míg a '70-es években a dús, buja szőrzet hódított alul, egy évtizeddel később újjáéledt a bikinivonal fazonírozásának divatja. Az első epilátorok a '80-as években jelentek meg, majd 1995-től világszerte elterjedtek a lézeres kezelések.
És hogy mi a helyzet a férfiakkal?
A neandervölgyi ember még dörzsölte, kaparta és tépte arcáról a nemkívánatos szőrszálakat, amihez éles szikladarabokat, kovakőből készült pengéket és kagylókat használt. A szépség és a testápolás forradalmárai az ókori egyiptomiak voltak, a fej borotválása - főként higiéniai okokból - mind a férfiak, mind a nők körében bevett szokás volt, és emberi hajból készült parókát viseltek. A világtörténelem leghíresebb hadvezére, Nagy Sándor hozta divatba a borotválkozást, és katonáitól is megkövetelte a sima arcbőrt, valamint a rövidre nyírt hajat. A 18. század közepén lépett életbe a szőrtelenítés civilizáltabb megközelítése, amikor 1762-ben a párizsi borbély, Jean Jacques Perret megalkotta az első biztonsági borotvát, majd King Gillette írt történelmet a cserélhető borotvapenge feltalálásával. 1929-től indult el a Jacob Schick ezredes által szabadalmazott villanyborotva tömeggyártása, ami egy új kozmetikai iparág kezdetét jelentette. Ma már a férfiak közül sokan nem csupán a frizurájukat illetően követik a divattrendeket, hanem egyre többen igénylik a részleges vagy teljes szőrtelenséget. Ennek okai sokfélék lehetnek: izgalmasabb szexuális élmény, szaunakultúra fejlődése, külföldi tapasztalatok, sport, másfajta komfortérzet.